Minden reggel a szomszéd ébreszti? Hangszigeteljen az új lakásfelújítási támogatással! Mi megtervezzük, legyártjuk és beépítjük!

A Dürer-stúdió teremakusztika javítása

Előzmények

A Dürer-stúdió teremakusztika javítása

A termek régebben könyvtárszobaként funkcionáltak, a hosszú folyosóról nyíló egymás melletti helyiségekből állt, amelyek egymástól ugyan el voltak választva fallal, de a folyosó oldaláról nem. Ez az elválasztás csak utólagos falazással lett megoldva, tehát a hangszigetelés szempontjából sem a legjobb a helyzet. Ezen némileg javít a dupla ajtó használata, amely jelentősen csökkenti a ki, illetve beszűrődő hangok terjedését. A termek nagy része 20-40 m² alapterületű helyiséget jelent, valamint a folyosó végén található 53 m² alapterületű nagytermet, amelyek gyengén vannak bútorozva, viszonylag nagy belmagasság mellett, és sík egyenes falfelületekkel rendelkeznek. Általános probléma kis zárt térben keletkező hangnál, hogy a falak meggátolják a hang továbbterjedését, visszaverődnek arról, így az összzaj, a hangszerek által keltett hang, a falakról visszaverődő hangok, és még az esetlegesen az utcáról, vagy a szomszédos próbateremből átszűrődő hangok olyan összzajt eredményeznek, ami inkább hasonlít egy forgalmas pályaudvaron hallható morajlásra, mint egy tisztán szóló, mindenféle fals, nem kívánt zajtól mentes zenéhez. Továbbá az sem jó megoldás, ha süketszobát csinálunk, és semmi hang nem verődik vissza a falakról.

A "megoldás": Hannoschaum HW30

A Dürer-stúdió teremakusztika javítása

A Stúdió azzal a céllal keresett meg minket, hogy szeretne javítani a próbatermeinek az akusztikáján. Egy terem akusztikája erősen függ annak méretétől, illetve a térben elhelyezett bútoroktól, sőt még a padló burkolásától is. Attól függetlenül, hogy milyen célra használják a szobát, az utózengési idő (tulajdonképpen a visszhang) rontja az akusztikus komfortérzetünket, melyen hangelnyelő anyag megfelelő elhelyezésével javíthatunk – ahogyan a képeken is látható. A választás az előzetes beszélgetések alapján a Hannoschaum HW30 SFL termékre esett, amely a köznyelvben csak ’tojástartóként’ ismert, hullámmintás, nyílt cellás, poliuretán bázisú hangelnyelő szivacs. Azt megmondani, hogy a falfelület pontosan hány százalékát kell lefedni az optimális eredményhez a hangelnyelő anyaggal előzetes (és igen költséges) zajmérés nélkül szinte lehetetlen. Ahogy a képeken is láthatjuk, ebben az esetben, a falak csupán igen kis részére lett rakva hangelnyelő szivacs, de a Stúdió tulajdonosának elmondása alapján, már így is jelentősen javult a helyiség akusztikája, kevésbé visszhangos a terem, és további anyag felrakását nem is tervezik ezekben a termekben. Ez nagyságrendileg annyit jelent, hogy a terem utózengési ideje kb. 0,3 másodpercre csökkent, a korábbi ~ 1 másodpercről. Érdekesség továbbá, hogy a nagyterem azon részén, ahol nincs lerakva padlószőnyeg más az akusztikája a teremnek, mint azon a részén, ahol van szőnyegpadló. Ez szintén abból ered, hogy a sík-egyenes, felületekről a hang sokkal jobban verődik vissza, mint a szálas struktúrájú padlószőnyegről.

Az eddig eltelt néhány nap egyértelműen pozitív reakciói is igazolják, hogy az akusztikus komfortérzet megteremtése nem lehetetlen egy nagy belmagasságú és nagy alapterület, vagy egy kis alapterületű speciális funkciójú termekben sem. Reméljük, hogy ezzel is hozzásegítettük a Stúdiót és a feltörekvő zenész generációt ahhoz, hogy a fent említett zenekarok nyomdokaiba léphessenek – immár a stúdió kialakításához méltó akusztikai körülményekkel.

http://www.durerstudio.hu
A Dürer-stúdió teremakusztika javítása
A Dürer-stúdió teremakusztika javítása
A Dürer-stúdió teremakusztika javítása